Ekonomi Manşet Zonguldak

Vali Tutulmaz’ın katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı

Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Okan Şentürk ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı.  Valilikten yapılan açıklama şu şekilde: Kalkınma..

Vali Tutulmaz’ın katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı

Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Okan Şentürk ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı. 

Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından her yıl ülke genelinde belirli bir alanda tema belirlenerek Ajanslardan bu tema çerçevesinde çalışmalar yapması beklenmektedir. 2022 ve 2023 yılları için de odak olarak “Genç İstihdam” teması belirlenmiş olup faaliyetlere yönelik esaslar ve uygulama çerçevesi kurgulanmıştır. Ajanslar tarafından bu esaslar kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde projelerin hayata geçmesi beklenmektedir.

Ülkemizin en önemli sermayesi, beşeri sermayedir. Beşeri sermayede de gençlerin iş gücüne katkısı yadsınamaz bir gerekliliktir. Gençlerin nitelikli, eğitimli, yetenekli olarak iş hayatına katılması ülkemizin kalkınması, büyümesi ve gelişmesinin en önemli unsurlarından biridir. Nitelikli işgücü yetiştirilmesi için de eğitim kurumlarının niteliğinin artırılması, reel sektörün ihtiyaç duyduğu becerilerin tespit edilerek gençlere bu becerilerin kazandırılması, genç nüfusun becerilerine uygun iş alanlarına yönlendirilerek işgücü piyasasındaki beceri uyumsuzluğunun asgari düzeye indirilmesi, geleceğin mesleklerine uygun işgücü yetiştirilmesi, mesleki eğitimin ve girişimciliğin geliştirilmesi gibi konular müdahale alanları olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle, mesleki eğitim ve istihdam edilebilirliğin artırılması yönündeki her türlü müdahale ve uğraş, ilgili kurum ve kuruluşlar ile birlikte her düzeyde tarafların önemli bir sorumluluğudur.

Bu sorumluluk bilinci ile mesleki eğitim ve istihdam edilebilirlik alanında hizmet veren kurumlar ile kalkınmayı önceleyen kurumların işbirliği yapması; nitelikli işgücü yetiştirilmesine, gençlerde yerel, bölgesel ve ulusal kalkınma bilincinin oluşturulmasına, gençlerin geleceğin işlerinin gerektirdiği beceriler ile donatılmasına, gençlerin becerilerine uygun işlerde istihdam edilmesine ve gençlerin üretim süreçlerine aktif katılımının sağlanmasına imkan sağlayacaktır.

Bu kapsamda gençlerimizin niteliklerinin ve becerilerinin geliştirilmesi, mesleki eğitim düzeyinin ve istihdam edilebilirliğinin artmasını sağlamak amacıyla, Zonguldak Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürlüğü ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliği ile ilgili çalışmaların planlı ve koordineli bir şekilde yürütülmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Okan Şentürk ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla işbirliği protokolü imzalanmıştır. Protokol kapsamında, 2022 ve 2023 yılları boyunca, ortak eğitimler, kariyer günleri, istihdama yönelik etkinlikler vb. çalışmalar gerçekleştirilecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL