Güncel Kdz.Ereğli Manşet

Türkiye ve Dünya Onları Konuşuyor; ‘Kim Bu Madenciler?’

Zonguldak’tan deprem bölgesine giden maden iÅŸçileri; omuzlarında direkleri, ellerinde kazmaları, baÅŸlarında baretlerinde fenerleriyle adeta umudun ışığı oldular. KahramanmaraÅŸ, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Åžanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük yıkıma yol açan depremlerde enkaz..

Türkiye ve Dünya Onları Konuşuyor; ‘Kim Bu Madenciler?’

Zonguldak’tan deprem bölgesine giden maden işçileri; omuzlarında direkleri, ellerinde kazmaları, başlarında baretlerinde fenerleriyle adeta umudun ışığı oldular.

Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük yıkıma yol açan depremlerde enkaz altında kalanların kurtarma çalışmalarında bir hafta geride kaldı.

AFAD başta olmak üzere gönüllüler, resmi ve sivil kurumlar ile dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen arama-kurtarma ekipleri geceli-gündüzlü canla başla çalışarak enkaz altından bugüne kadar çok sayıda can kurtardı.

Söz konusu ekiplerin arasında kendine özgün çalışma yöntemleri kullanarak, ‘girilemez’ denilen yerlere korkusuzca girip hayat kurtaran ekip Zonguldaklı madenciler oldu.

Dev enkaz yığınlarının ortasında kurtarılmayı bekleyenlerin dışarıdaki yakınları ise umutlarını madencilerin yapacakları çalışmaya bağladılar.

Deprem kurtarma çalışmalarında da domuzdamı dedikleri enkaz altındakileri hayata kavuşturan en kısa yolu inşa ettiler. Beton bloklarının arasında zifiri karanlığın günlerce esir aldığı bedenleri ışığa, dışarıdaki meraklı bekleyişleri mutluluğa çevirdiler.

Bu özgün yöntemi kullanan karaelmas diyarı Zonguldak’ın gözü pek madencileri, 1999 Marmara depreminde olduğu gibi Kahramanmaraş depremlerinde de kurtarma çalışmalarıyla kahramanlık destanı yazdılar.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL