Gündem Manşet

Personel Alımı Şartları Değişti!

Personel Alımı Şartları Değişti İŞKUR TYP personel alımı başvuru şartları değişti. Yönetmelik değişikliği sonrası orman genel müdürlüğü alımı yapacağı 5000 kişi için ilanları buradan yayınlayacak mı sorusu sorulmaya başlandı. TYP..

Personel Alımı Şartları Değişti!

Personel Alımı Şartları Değişti
İŞKUR TYP personel alımı başvuru şartları değişti. Yönetmelik değişikliği sonrası orman genel müdürlüğü alımı yapacağı 5000 kişi için ilanları buradan yayınlayacak mı sorusu sorulmaya başlandı.

TYP Başvurusunda Değişen Özellikler

9’ar aylık dönemlerde olmak üzere bir kişi 3 sefer başvuru yapabilmekteydi. Yeni sistemde 6 aylık dönemde TYP personel alımı yapılacak. Bu süre idare tarafından en az la 9 aya kadar uzatılabilecek. Ayrıca bir sefer TYP’den yararlanan kişi bir daha yararlanamayacak.

TYP’lerde haftalık yararlanma süresi kırk beş saattir.
TYP katılımcı sayısı, uygulanacak programın niteliğine, uygulanacak alanın genişliğine ve/veya program için ayrılan kaynağın miktarına göre beş kişiden az olmamak üzere belirlenir.

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla altı aydır ve sözleşmede belirlenen sürenin tamamlanmasıyla sona erer.

TYP’nin süresi uzatılamaz.

Bir katılımcı TYP’den en fazla dokuz ay yararlanabilir.

Türkiye İş Kurumu Toplum Yararına Programlar başvuru şartları

TYP’ye katılmak için;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kuruma kayıtlı olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,

Emekli ve malul aylığı almamak,

Öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç),

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak şartları aranmaktadır.

Tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanunun ek 5 inci maddesi kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışan kişiler TYP’den yararlanabilir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL