Manşet

Kdz.Ereğli’de Turgut Reis ve Cumhuriyet okullarına yıkım kararı

Zonguldak ve ilçelerinde 29 okulda yapılan incelemede, 10 okul için yıkım kararı, 10 okul içinde güçlendirme yapılacağı belirtildi. Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kararlaştırılan ve açıklanan Kdz. Ereğli‘deki okullar ise şöyle; • Cumhuriyet İlkokulu,  •..

Kdz.Ereğli’de Turgut Reis ve Cumhuriyet okullarına yıkım kararı

Zonguldak ve ilçelerinde 29 okulda yapılan incelemede, 10 okul için yıkım kararı, 10 okul içinde güçlendirme yapılacağı belirtildi.

Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kararlaştırılan ve açıklanan Kdz. Ereğli‘deki okullar ise şöyle;
• Cumhuriyet İlkokulu, 
• Turgut Reis İlkokulu
• İzmirlioğlu İlkokulu
• İsmet İnönü ilk Okulu
• Endüstri Meslek Lisei
• Ormanlı İlköğretim Okulularının bazı bölümlerinin deprem dayanıklılığı gerekçesi ile yıkım kararı ile, Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi’nin ise bina güçlendirmesi yapılması gerekçesi ile eğitim öğretime kapatılarak öğrencilerin başka okul binalarına taşınmıştı.

Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklama şöyle,

Mili Eğitim Bakanlığı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi arasında yapılan protokol kapsamında, İlimiz bünyesinde toplam 29 Okulumuzda gerçekleştirilen yapısal inceleme neticesinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından oluşturulan deprem tahkiki özet tablosu, Millî Eğitim Bakanlığının 24.08.2022 tarih ve 55825370 sayılı yazı ile Valiliğimize bildirilmiştir.

Söz konusu deprem tahkikine bağlı yapısal inceleme neticesinde, İlimiz bünyesinde 10 okul için yıkım10 okul için güçlendirme kararı verilmiştir.

Konuya ilişkin Valiliğimizce gerekli planlamalar yapılarak, yıkım ve güçlendirme kararı verilen okullarımızın, aynı kayıt bölgesindeki en yakın okula taşınması için çalışma başlatılmış ve onay alınmıştır.

Yıkım kararı verilen okullarımız, Millî Eğitim Bakanlığınca 2022 Ek Yatırım Programına dahil edilerek onaylanmış; örnek tip proje ve ödenekler, Valiliğimize gönderilmiştir.

İlgili projeler, Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından, revize edilerek ihale işlemleri başlatılacak olup; okullarımızın bulunduğu alanlara, daha modem, teknolojik alt yapısı bulunan, çevre dostu yeni okul binalarının yapımı çalışmaları, en kısa sürede, sonuçlandırılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL