Asayiş Kdz.Ereğli Manşet

Kdz. Ereğli’de 2022 Yılında Yaşanan 15 İntihar, Ölümle Sonuçlandı!..

Kdz. Ereğli‘nin köyleri ve mahallelerinde yaşanan, basına ve kamuoyuna yansayan intihar olaylarının istatiki bilgileri ise şöyle, 09 Eylül 2022: Kdz. Ereğli Öğtermenevinin 8. katından aşağıya atlayan Zeynep Arslan olay yerinde öldü. Zeynep Arslan‘ın cebinden çıkan..

Kdz. Ereğli’de 2022 Yılında Yaşanan 15 İntihar, Ölümle Sonuçlandı!..

Kdz. Ereğli‘nin köyleri ve mahallelerinde yaşanan, basına ve kamuoyuna yansayan intihar olaylarının istatiki bilgileri ise şöyle,

09 Eylül 2022Kdz. Ereğli Öğtermenevinin 8. katından aşağıya atlayan Zeynep Arslan olay yerinde öldü. Zeynep Arslan‘ın cebinden çıkan notta ise mutlu olamadığı için yaşamak istemediğini belirten bir not çıkmıştı.

Kdz. Ereğli Musa Köyü‘nde 67 yaşındaki Nazife Batmaz, evinde kendini iple asarak yaşamına son verdi.

04 Ekim 2022Alaplı Yeşilyurt Köyü’nde 15 yaşındaki erkek çocuğu  M.Ö. kendini asarak intihar etti.

04 Ekim 2022: Kdz. Ereğli sahil bandında yaşanan olayda, 36 yaşındaki T.A. denize atlayarak intihar girişiminde bulundu.

05 Ekim 2022:  Kaldığı konteynerde kendini asarak yaşamına son veren 53 yaşındaki Fikri Özel,  Kdz. Ereğli Yenidoğancılar Köyünde toprağa verildi.

06 Aralık 2022: Kdz. Ereğli Orhanlar Mahallesi’nde de oturan 62 yaşındaki emekli öğretmen Varol Hizal, kendini doğalgaz borusuna asarak intihar etti.  Varol Hızal’ın evinde  ‘Ölümümden kimse sorumlu değildir’ yazılı not bıraktığı öğrenildi.

11 Şubat 2022: Kdz. Ereğli Süleymanlar Mahallesi Çavdarlı Sokak’ta yaşayan 59 yaşındaki iş insanı Muharrem Ö. iple kendini astı.

Kdz. Ereğli Akköy Köy‘de yaşayan evli ve üç çocuk babası Armağan Karaman, av tüfeği ile canına kıydı.

23 Mart 2022: Kdz. Ereğli’de 35 yaşındaki M.P.Y, Ören Köyü Bozoklar mahallesindeki inşşat halindeki bir binada iple kendini asarak intihar etti.

14 Nisan 2022: Kdz. Ereğli Süleymanbeyler köyü Hacılı Mahallesi‘nde tarihinde 25 yaşındaki Tunahan Ağdacı av tüfeği ile kendini vurarak intihar etmişti.

22 Mayıs 2022 : Kdz. Ereğli Karakavuz Köyünde meydana gelen olayda, 52 yaşındaki Temel Kumuz, ayrıldığı eşinin yeniden evlilik yaptığını duyunca evinde ki av tüfeğini ateşleyerek hayatına son verdi.

09 Haziran 2022 : Kdz. Ereğli Kıyıcak Mahallesi Plaj mevkii köprü altında, 30 yaşındaki Hilal Kulay adlı kadın henüz sebebi belirlenemeyen nedenle kendini yakarak intihara kalkıştı. Hilal Kulay 2 gün sonra hastanede vefat etti.

10 Haziran 2022: Kdz. Ereğli Abdi Köyü Minatlı Mahallesinde meydana gelen olayda, askere  gideceği öğrenilen 20 yaşındaki Samet Çakmak iple kendini asarak intihar etti.

14 Haziran 2022Alaplı Karşıyaka Mahallesinde yaşayan 22 yaşındaki Uğur Çakır, av tüfeği ile kendini vurarak intihar etti. Uğur Çakır sosyal medya paylaşımında ,’Söz veriyorum. Bir gün hepinizi ölüm haberimle mutlu edeceğim’ videosunu paylaştıktan 5 saat sonra yaşamına son vermişti.

27 Aralık 2022: Kdz.Ereğli‘de 16 yaşındaki T.S.C. evindeki odasında kendini asarak intihar etti. Ambulansla hastaneye kaldırıan T.S.C, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İntiharların Nedenleri Neler? Ne Yapılmalı?

Kdz. Ereğli’de yaşanan intihar vakalarının yüksek olduğuna dikkat çeken Kdz. Ereğlili Uzman Klinik Psikolog Melda Yenin, özellikle gençlerin intiharların nedenlerini, ailelerin mutsuz oluşuna bağlayarak özetle şu görüşleri sıraladı;

-Yeni nesil gençlerde, iletişim kuramaktan kaynaklanan bir güvensizlik var. O yüzden gençlerin psilojk sağlamlığı yok.

-Sosyal medya, TV dizleri, bilgisayar oyunlarındaki, şiddete dayalı içerikler, zengin ve fakir film veya dizileri, aldatmaya yönelik fimler veya diziler çocukları ve gençleri çok etkliyor

– Aileler,, okul hayatı, ders çalışma konusunda çocuklarına baskı uyguluyorlar ve onları dinlemiyorlar, dinlemedikleri gibi öğüt vererek  anlamaktan kaçıyorlar

-Sağlıklı ve mutlu çocuklar, mutlu ailelerde yetişir. Aile içi kavga ve şiddet olayları çocukları ve gençleri olumsuz etkilediği için mutsuz ailede mutsuz çocuk var.

-Kdz. Ereğli’de boşanma oranları yüksek. Sosyal medyadan aldatma vakaları da giderek artıyor. Bu tür olayları izleyen, gözlemleyen çocuklar odalarına çekilip karamsarlığa düşüyor.

-Youtube çok takılan gençler, korku filmleri, cinayet ve şiddet içerikli videoları izledikten sonra kaygılı hale gelip korkmaya başlıyor.

-Pandemi sonrası insanların psikoljisinin bozulduğunu gözlemliyoruz. Kimsenin kimseye tahammülü yok. Herkes agresif. Bunları tetikleyen de ekonomik zorluklar, hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı gibi nedenler..

-Dünya Sağlık Örgütü, 2023 yılındaki hastalıkların başında depresyonun geleceğini açıkladı.

-Ailelere tavsiyem, çocuklarına akademik kariyer ve geleceği için baskı yapmayıp, çocuklarını tanımaları. Çocuklarının mutlu olacakları aktiveteler, sosyal faaliyetler, birlikte vakit geçirme, kitap okuma vb gibi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL