Gündem Kdz.Ereğli Manşet

Kdz.Ereğli’de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü dolayısıyla Kdz. Ereğli’de tören gerçekleştirildi. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü dolayısıyla..

Kdz.Ereğli’de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü dolayısıyla Kdz. Ereğli’de tören gerçekleştirildi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü dolayısıyla Kdz. Ereğli’de tören gerçekleştirildi.

Devrim Bulvarı’ndaki Atatürk Anıtı önündeki tören Kdz. Ereğli Kaymakamlığı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı, Kdz. Ereğli Belediyesi ile Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği çelenklerin sunumu ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törene gelenler anıt arkasındaki şehitliklere karanfil bıraktı.

Kar yağışı altında gerçekleştirilen törenlere ilçe protokolünün tamamına yakını katıldı.

İKİNCİ PROGRAM TATOĞLU’NDA YAPILDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri çerçevesinde bir diğer program da Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

ÖZTÜRK, “ŞEHİTLERİMİZİN EMANETİ ŞEREFİMİZDİR”

Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Öztürk, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmaya “107 yıldır kalbimizde sönmeyen, bir ocak gibi tüten Çanakkale’nin rüyası rüyamız, davası davamız, sevdası sevdamız…”sözleri ile başladı ve “Çanakkale her karış toprağında canların sebil olduğu, Bedir’in aslanlarını imrendiren kahramanlıkların diyarıdır. Adına destanlar yazılan, anaların ağıt, genç kızların türkü yaktıkları yerdir Çanakkale. Seni gönülden selamlıyorum. Çanakkale vatan, insanın yuvasını kurduğu ve huzur bulduğu yerdir. Baskı ve zulümden uzak, güven içinde özgürce yaşanan topraktır. Vatan sevgisi Yüce Allah’ın kalplerimize nakşettiği benzersiz bir duygudur. Kahraman ecdadımız soylu bir mücadele ile bu vatanı müdafaa ederken imanıyla güç almış, vatan sevgisiyle hayatta kalmıştır. Onlar; ezanımız susmasın, bayrağımız inmesin, namusumuz çiğnenmesin diye canlarını feda etmekten kaçınmadılar. Bu duygu ve düşüncelerle başta Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluştan bugüne kadar bayrak, ezan ve millet uğruna vatan toprağına bağrını emanet eden tüm şehitlerimizin ve hakkın rahmetine kavuşmuş kahraman gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, rahmetle yad ediyorum. Şehitlerimizin emaneti şerefimizdir.”dedi.

ALTIN, “BİR MİLLETİN KADERİNİN SIRTLANDIĞI YERDİR ÇANAKKALE”

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi Müdürü Selçuk Altın da yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Bana deseler ki Çanakkale’yi üç kelime ile anlat derdim ki; ‘geldiler, gördüler ve döndüler.’ Çanakkale’yi Çanakkale yapanlar gelenler değil, Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki çelik ve barut inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki; ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhtur. Silahımız, cephanemiz, askerimiz yeterli olmasa da Yahya çavuşların kahramanca savaştığı, Koca Seyit’in yalnız bir top mermisini değil bir milletin kaderinin sırtlandığı yerdir Çanakkale. Çelikten bir saldırıya etten bir siperdir Çanakkale. Vatan aşkıyla, imanla dolu ordumuzdur, 57’inci alaydır, kınalı Mehmet’tir, cefakar milletimizdir. Mustafa Kemal Atatürk’tür Çanakkale. Çanakkale zaferi vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin en güzel örneğidir. Her siperde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle taçlandırdığında dünya tarihinin zirve sayfalarına ‘Çanakkale Geçilmez’ ilkesini bir daha silinmemek üzere yazdırmışlardır. Bizlere bağımsız, başı dik bir ülke, özgürlükçü bir ruh miras bırakan başta Mustafa Kemal Atatürk ve müsadele eden arkadaşları olmak üzere onların kurduğu laik ve demokratik Cumhuriyetimizi korumak ve kollamak ülküsüyle ülkemizin varlığı ve bütünlüğü için dün olduğu gibi bugün de hiç düşünmeden canını vermiş tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Konuşmaların ardından Tarih Öğretmeni Gürdal Özçakır, tarihi önemi açısından; Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda görevli Astsubay Kıdemli Başçavuş Lokman Canikoğlu ise askeri açıdan Çanakkale Zaferi’ni anlattıkları sinevizyon eşliğinde bir sunum gerçekleştirdiler.

Program; Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Çanakkale ses, Çanakkale söz, Çanakkale Mustafa Kemal’ adlı oratoryo gösterisi ile son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL