Manşet

Kdz. Ereğli Halkı Cezalandırılıyor!…

Şehrimizde Bozhane mevkiinde belediye tarafından işletilen liman, Çevre Bakanlığınca belediyemize gerekli izin verilmediğinden zorunu olarak yapılması gereken yenileme çalışmaları yapılamıyor. Bunun sonucunda da limanın belediye ile olan sözleşmesi yenilenmiyor. Normalde bu limanın işletmesi..

Kdz. Ereğli Halkı Cezalandırılıyor!…

Şehrimizde Bozhane mevkiinde belediye tarafından işletilen liman, Çevre Bakanlığınca belediyemize gerekli izin verilmediğinden zorunu olarak yapılması gereken yenileme çalışmaları yapılamıyor. Bunun sonucunda da limanın belediye ile olan sözleşmesi yenilenmiyor.

Normalde bu limanın işletmesi minimum 5 maksimum 30 yıllık sözleşme ile belediyeye veriliyor. Bu limandan senede yaklaşık 450 bin ton ihracat gerçekleşirken belediyemize de ciddi bir gelir sağlıyor. Aylık yaklaşık 3 Milyon lira gibi bir gelir söz konusu.

Bundan önceki dönem belediye AKP yönetiminde iken yapılması gereken yenileme çalışmaları tespit edilmişti. Rıhtım bölgesinin güçlendirilmesi ve gemilerin yaklaşabilmesi için derinliğinin artırılması istenmişti. Ancak AKP döneminde bu çalışmalar yapılmadığından ve ecrimisil bedeli ödenmediğinden belediye yönetimi CHP’ye geçince bu eksiklikler tespit edilmiş ve giderilmesi için çalışmalar başlatılmıştı.

Ancak ne sebeple olduğu belli olmadan Çevre Bakanlığı bu çalışmalara izin vermiyor. Bu eksiklikler giderilmeden de Milli Emlak sözleşmeyi yenilemiyor.

Bu liman belediyemiz için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Alternatif bir liman sağlamadan burayı kapatmak belediyeyi değil tüm şehrimizi cezalandırmaktır. Elbette şehir içerisinde böyle bir limanın olması, kamyon ve tırların şehrin en işlek ve turistik bölgelerinden birinde giriş çıkış yapması şehircilik adına çok kabul edilebilir bir olay değildir.

Ancak mevcut durumda alternatif olmadan buranın işlevsiz hale gelmesi şehrimizin ihracatına büyük bir darbe vuracaktır.

AKP şehrimizde yerel seçimleri kaybettiğinden beri adeta şehrimizi cezalandırmaktadır. İktidarın projelerinden Ereğlimizin yeterince yararlandırılmadığı ortadadır.

AKP yöneticilerine sesleniyoruz, burada belediyeyi değil Ereğli halkını cezalandırıyorsunuz. Belediyenin liman sözleşmesinin engellenmesinin arkasında ne gibi bir plan var?

Belediyeyi gelirsiz bırakmak mı?? Liman işletmesini bir başkasına bir yandaşa devretmek mi ?? Ereğli halkı bunların hepsini görüyor ve farkında. Belediye gelirini azaltarak sadece Ereğli halkının hak ettiği hizmetten yararlanmasını engellersiniz. Bu sorunu çözmek Ereğli halkına borcunuzdur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL