Güncel Kdz.Ereğli Manşet

Kdz.Ereğli Aşevi ,Deprem Bölgesine Ramazan kampanyası düzenliyor

Karadeniz Ereğlili sivil toplum kuruluşları, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde mağdur olan vatandaşların beslenme ihtiyacını karşılamak için öğünde 2 bin kişiye yemek veren bir aş evi kurdu. STK’lar..

Kdz.Ereğli Aşevi ,Deprem Bölgesine Ramazan kampanyası düzenliyor

Karadeniz Ereğlili sivil toplum kuruluşları, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde mağdur olan vatandaşların beslenme ihtiyacını karşılamak için öğünde 2 bin kişiye yemek veren bir aş evi kurdu. STK’lar şimdi de Ramazan ayı öncesinde aşevinin ve depremzedelerin başka ihtiyaçlarının karşılanması için yeni bir yardım kampanyası başlatıyor.

Karadeniz Ereğli halkı ve sivil toplum kuruluşları, depremin ilk anından itibaren adeta bir seferberlik başlatarak büyük bir hassasiyet ve fedakârlıkla depremzede vatandaşların yaralarını sarmak için harekete geçti.

İlçeden deprem bölgesine gönderilen yardımlar devam ederken,  Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Ensar, Müsiad, Önder, İHH, İnsan Vakfı, Seç-Der, Özgür-Der, Yedi Hilal, Tugva, Feda-Der derneklerinden oluşan Sivil Toplum Kuruluşları, İnsan Vakfı organizasyonu ile Kahramanmaraş’ta uzun vadeli bir aşevi kurma düşüncesini hayata geçirdi.

 

Kdz. Ereğli’deki Sivil Toplum Kuruluşları bir araya gelerek İnsan Vakfı iş birliği ile Kahramanmaraş’ta uzun vadeli bir aşevi kurma düşüncesini hayata geçirmişlerdir. 12 Şubat’ta aşevi malzemeleri ve gıda yüklü bir tır ile 12 kişilik bir ekip yola çıkmış ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsünde Kdz. Ereğli Aşevi’nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Yaklaşık bir aylık süre içerisinde 10’ar kişilik ekiplerle Kdz. Ereğli’den 40 civarında gönüllü aşevinde çalışmak üzere deprem bölgesine gitmiştir. Gönüllerden oluşturulacak ekipler ile gidilmeye devam edilecektir. Bunlarla beraber Sivil Toplum Kuruluşları öncülüğünde toplamda 4 tır  malzeme Kahramanmaraş’a gönderilmiştir. Çocuk oyuncakları, gıda malzemeleri, kahvaltılıklar, iç çamaşırları, elbise, battaniye, yorgan, soba, elektrikli ısıtıcılar, bot, mont, terlik ve hazır su başta olmak üzere birçok ihtiyaç malzemesinin giden ekiplerce depremzedelere elden dağıtımı sağlanmıştır. Öğünlük olarak Kdz. Ereğli Aşevinde yaklaşık 2000 kişiye yemek dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle deprem bölgesindeki depremzede ailelere yönelik “Paylaşmak Güzeldir” temalı “Ramazan Gıda Kolileri”, bayanlara yönelik “Yanındayım” temalı “Hijyen Paketi”, çocuklara yönelik “Bir Çocukta Sen Güldür” temalı “Tebessüm Paketi” ile Kdz. Ereğli Aşevinin ihtiyaçlarının temini için bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Ayrıca aynı amaca yönelik Ali Molla Camii Avlusunda bir Kermes başlatılacaktır.

Kampanya dahilinde malzemelerin Hatip Cami aşağısı Arma İnşaat binasında toplanıp 19 Mart Pazar günü deprem bölgesine sevk edilmesi planlanmaktadır. Amaç bir seferlik veya bir sürelik değil ihtiyaç olduğu sürece  deprem bölgesinde yaraları sarabilmek için çalışmalar yürütmektir. Bu kapsamda Kdz. Ereğli halkının bu çalışmanın devamlılığı için hem insan kaynağı hem de maddi olarak desteklerini esirgememesi son derece önemlidir.

Sivil Toplum Kuruluşları Listesi

Ensar

Müsiad

Önder

İHH

İnsan Vakfı

Seç-Der

Özgür-Der

Yedi Hilal

Tugva

Feda-Der

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL