Alaplı Güncel Manşet Zonguldak

KAYMAKAM YILMAZ TMO’DA İNCELEMELERDE BULUNDU.

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, geçtiğimiz pazartesi günü fındık alımlarına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun Çayboyu Caddesi üzerindeki fındık alım deposunu ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı. Kaymakam Yılmaz, TMO’nun Çayboyu Caddesi..

KAYMAKAM YILMAZ TMO’DA  İNCELEMELERDE BULUNDU.
Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, geçtiğimiz pazartesi günü fındık alımlarına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun Çayboyu Caddesi üzerindeki fındık alım deposunu ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.
Kaymakam Yılmaz, TMO’nun Çayboyu Caddesi üzerindeki fındık alım deposunda bir süre alımları takip ederek, kurum yetkililerinden alımlarla ilgili bilgi aldı, ürününü kuruma teslim eden üreticilerle görüştü.
Yılmaz, TMO yetkililerinden günlük 50 ile 70 ton kapasiteyle fındık alımı yapıldığı ve üreticilerin bekletilmeden alımların sürdürüldüğü bilgisini aldığını ifade etti.
“YÜZDE 5’LİK ORANIN YÜKSELTİLMESİNİ TALEP ETTİK”
Bu sezon fındıkların iç doluluk oranının yüksek olduğunu ve bu yüzden kırık ve çatlak fındık oranının geçen yıllardan biraz fazla olduğunu anlatan Yılmaz, “TMO, bir yıldan fazla silo depolarında fındığın muhafazasını amaçlayan alım şartları gereği kırık, çatlak ve kabuklu fındık içinde bulunan iç fındık oranının yüzde 5 ve altında olan ürünün alımını yapıyor. Sahada görüştüğümüz üreticilerimiz, bu sezon fındıklardaki iç doluluk oranının yüksek olmasından dolayı çatlamaya ve kırılmaya müsait olduğunu, bu nedenle bu oranın esnetilmesini istiyor. Biz de üreticilerden gelen bu talebi, AK Parti İlçe Başkanı Sayın Yaşar Karacan ile birlikte milletvekillerimiz ve diğer ilgililerle görüşerek kurumun üst yetkililerine ilettik. Sanıyorum, bu konuda bir toplantı yapılarak, üst sınırı yüzde 5 olan oranın yükseltilmesi görüşülecek. Bu konuyu da yakından takip ediyoruz.” İfadelerini kullandı.
Yılmaz, ayrıca, sezonun tüm üreticilere ve sektör bileşenlerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL