Alaplı Gündem Manşet Zonguldak

”Dere Yatağına Ev ve iş alanları Yapılamaz”

Alaplı’’nın Gümeli ve Çay yatlarına vuran sel felaketinde en fazla Dere ve Çay kenar yataklarına vurdu. Bu durumda yapılması ve gündemden hiç düşmeyen Alaplı’nın Çay yataklarına kurulması düşünülen iş alanların..

”Dere Yatağına Ev ve iş alanları Yapılamaz”
Alaplı’’nın Gümeli ve Çay yatlarına vuran sel felaketinde en fazla Dere ve Çay kenar yataklarına vurdu.
Bu durumda yapılması ve gündemden hiç düşmeyen Alaplı’nın Çay yataklarına kurulması düşünülen iş alanların imar izni verilmesi yeniden tartışma konusu oldu. Uzmanlar kesinlikle tarım dışında imar izni verilmemesini istiyor…
Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki sel felaketinin ardından dere ve Çay yataklarına imar izni verilmesi yine tartışma konusu oldu. Alaplı’nın Çay yatağında özellikle çay seviyesinin seviyesinde yapılmış apartmanlar ve inşaatı devam eden yapıların olduğu göze çarptığı net şekilde görülüyor. Özellikle Alaplı – Mollabey arasındaki bulunan Tarim arazi bölgelerine Uzmanlar, Çay yataklarına kesinlikle imar izni verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.
İmar uzmanları, “İmar izinlerini verenler Kurumlar içinde Zonguldak İl Özel idare’dir. Bölgemizde yaşayan felaketler genellikle çay ve dere yataklarına yapılan yapılar büyük zarar görmüşlerdir. Araştırıldığında göreceksiniz ki, bu binaların çoğu ya izinsiz yapılmış ya da imar affından yararlanmıştır. Çay ve Dere yatağına inşaat yapılmaz. İmar izni verilmemesi gerekir.
Dere yatağına yapılan her inşaat taşkınlara yol açacaktır, aşırı yaşanan taşkınlarda binalar da zarar görüp yıkıma yol açıyor. Bölgemiz olan ,Alaplı ilçesinde Çay yatağı arasında sadece yol geçmektedir.
Demek ki Çay yataklarına sel baskın olacağından ötürü fabrika inşaatı, binalar yapılmaması gerekir. Suyun aktığı yer taşkın havzası oluşturur, bu bölgelere kesinlikle inşaat ve iş alanları yapılmaması gerekiyor ” ifadeleri yer verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL