Kdz.Ereğli Manşet Sağlık Zonguldak

Covid-19’a karşı etkin ilaç tasarımı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim elemanlarından Prof. Dr. Kadir Demir ve Doç. Dr. Hakan Alıcı, Covid-19 tedavisinde zerdeçal bitkisinden elde edilen bir dizi molekülün aktif ilaç..

Covid-19’a karşı etkin ilaç tasarımı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim elemanlarından Prof. Dr. Kadir Demir ve Doç. Dr. Hakan Alıcı, Covid-19 tedavisinde zerdeçal bitkisinden elde edilen bir dizi molekülün aktif ilaç molekülleri olarak kullanılabileceğini kanıtladılar.

BEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim elemanlarından Prof. Dr. Kadir Demir ve Doç. Dr. Hakan Alıcı, Covid-19 tedavisinde zerdeçal bitkisinden elde edilen bir dizi molekülün aktif ilaç molekülleri olarak kullanılabileceğini kanıtladılar.

Karabük Üniversitesi Kimya Bölümünden Doç. Dr. Hakan Tahtacı’nın da destek verdiği çalışmada Prof. Dr. Demir ve Doç Dr. Alıcı, Covid-19 tedavisinde kullanılabilecek güvenilir ilaç olma kapasitesine sahip 22 adet yeni zerdeçal bileşiği tasarladılar.

ZERDAÇAL BİLEŞİKLERİNİN VİRÜSÜN ÇOĞALMASININ ÖNÜNE GEÇEBİLDİĞİNİ İSPATLADILAR

Araştırmacılar çalışmalarında, Covid-19’a karşı ilaç olma potansiyeli çok yüksek yeni zerdeçal bileşiklerinin virüsün çoğalmasının ve hücreye bağlanmasının önüne geçebildiğini, bilgisayar hesaplamalı teknikler kullanarak ispatladılar ve bu bileşiklerin Covid-19 ilaçlarında kullanılması durumunda vücutta viral çoğalmanın engellenerek hastalığın daha az semptomla atlatılabileceğini öngördüler.

ÇALIŞMA, SAYGIN BİR BİLİM DERGİSİNDE YAYIMLANDI

Yapılan bu yeni çalışma Uluslararası saygın bir bilim dergisinde (Computational Biology and Chemistry) yayımlanarak tüm bilim camiasının dikkatine sunuldu.

Coronavirüsler üzerine çalışmalarına devam eden araştırmacılar; gelecekte oluşabilecek yeni tip coronavirüs salgınlarına yönelik daha etkin ilaç molekülerini geliştirmek üzere çaba sarf ettiklerini ifade ettiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL