Güncel Kdz.Ereğli Manşet

Bu Ülkenin Emeklileri, Sahipsiz Değildir!…

Emeğin başkenti Zonguldak Ereğli‘den Meryem Altınkaya Yazgan ve Rahmi Yıldız‘ın yönetimine girdiği Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu, en düşük emekli maaşının 9 bin 500 TL olması gerektinini savunurken, emeklilere yapılan yüzde 30‘luk zam oranını kabul etmediklerini bildirdi. Türkiye Bağımsız Emekliler..

Bu Ülkenin Emeklileri, Sahipsiz Değildir!…

Emeğin başkenti Zonguldak Ereğli‘den Meryem Altınkaya Yazgan ve Rahmi Yıldız‘ın yönetimine girdiği Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu, en düşük emekli maaşının 9 bin 500 TL olması gerektinini savunurken, emeklilere yapılan yüzde 30‘luk zam oranını kabul etmediklerini bildirdi.

Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Genel Başkanı Mehmet Öztürk‘ün konuya ilişkin ilişkin açıklaması şöyle;

‘Bu ülkenin emeklileri sahipsiz değildir. Emekliler 2023 için verilen zam oranını asla kabul etmiyor TÜİK verilerine göre 2023 yılında; memur , SSK ve BağKur emeklilerine yüzde 30 zam oranları olarak açıklandı.

Bu emekli zammı ile en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL ye yükseldi. Açlık sınırının 8 bin 130 TL olan ülkemizde emekliye layık görülen zam oranının yüzde 30 olarak belirlenmesine emekliler çok büyük tepki gösterdiler.

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, enflasyon aralık ayında yüzde 5,18 arttı,

Yıllık enflasyondaki ise yüzde 137,55 arttıTÜİK verilerine göre ise aralık ayı enflasyonu yüzde 1.18 iken İTO (İstanbul Ticaret Odası) yüzde 2.64 olarak belirledi. Gıda enflasyonunu TÜİK e göre kasım ayında Yüzde 102 iken aralık ayında yüzde 77‘ye düştü.

Bu duruma göre TÜİK bir ayda 20 puan düşürdü. Sizlere soruyoruz çarşı pazarda gıda ve sebze fiyatlarında düşüş mü var, yoksa tam tersi fiyat artışları mı?

Yüzde 100‘lere varan enflasyon verileri karşısında en düşük emekli aylığının 9 bn 500 TL olması gerektiğini, daha önceleri asgari ücretin üzerinde olan emekli maaşlarının tekrar asgari ücretin üzerinde olmasının, bu hayat pahalılığı karşısında emeklileri bir nebze olsun rahatlatacağı inancıyla sesimizi bir kez daha basın aracılığıyla yetkililere duyurmak istiyoruz.

Yüzde 55 Asgari ücret artış karşısında, yüzde 30 emekli ücret artışının adil olmadığını ve bunun bir müjdeden çok hayal kırıklığı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu olarak bizler tüm emeklilerimizi temsilen verilen bu düşük orandaki maaş artışını kabul etmiyoruz.

Emeklilerin hakkı olan insan onuruna yaraşır maaş istiyoruz. Hak hukuk adalet yolunda birlikte bütün haklarımızı alacağız. Yaşasın emeklilerin ortak sendika mücadelesi’

Öte yandan EYT ile Türkiye’de toplam emekli sayısı 16 milyona ulaştı. En fazla emeklilerin yaşadığı illerin başında Zonguldak geliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL