Alaplı Ekonomi Manşet Zonguldak

Alaplı’da “Karaçatlak” Üzümünün Üretimi Yaygınlaşacak

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine özgü “Karaçatlak” üzümünün yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla Alaplı Kaymakamlığınca çalışma başlatıldı. Zonguldak’ın Alaplı ilçesine özgü “Karaçatlak” üzümünün yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla Alaplı Kaymakamlığınca çalışma başlatıldı. Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz,..

Alaplı’da “Karaçatlak” Üzümünün Üretimi Yaygınlaşacak

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine özgü “Karaçatlak” üzümünün yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla Alaplı Kaymakamlığınca çalışma başlatıldı.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine özgü “Karaçatlak” üzümünün yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla Alaplı Kaymakamlığınca çalışma başlatıldı.

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, eskiden ilçede üretimi yapılan ancak son yıllarda yetiştirme alanı oldukça azalan Karaçatlak üzümünün üretimini yeniden yaygınlaştırmak amacıyla, Kaymakamlık olarak çalışma yaptıklarını ifade etti.

“TOPLU BAHÇELER KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yerel bir tür olan Karaçatlak üzümünün kaybolmaya yüz tuttuğunu aktaran Kaymakam Vedat Yılmaz, “Kendine özgü bir tadı olan bu güzel üzüm türünün yeniden üretimini artırmak amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak geniş kapsamlı bir proje yaptık. Proje kapsamında, ilçemizde üç kuşaktır Karaçatlak üzümü yetiştiriciliği yapan Sabırlı köyü sakinlerinden Muammer Timurlenk’e ait asmalardan aldığımız kalemlerden fidan yetiştirerek, toplu bahçeler kurmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İLÇE EKONOMİSİNE DE ÇEŞİTLİLİK KAZANDIRACAK”

İlk etapta bin adet fidanla 3 dekar toplu bahçe kurarak, ileriki yıllarda üretim alanını genişletmeyi amaçladıklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Asma bahçesinden alınan kalemlerin Kocaman Orman Fidanlığı’nda köklendirme çalışmalarına başladık. Sonbaharda da, fidanları dağıtıp bahçe tesisine başlayacağız. Son derece değerli olan bu üzüm türünün yetiştiriciliğinin yeniden yaygınlaştırılması ilçemiz ekonomisine de çeşitlilik ve zenginlik kazandıracaktır. Projeye katkılarından dolayı İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Cemalettin Çataklı’ya, İl Genel Meclisi üyelerimiz Sayın İbrahim Yalçın ve Temel Uslu’ya, ayrıca İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın İzzet Çetin ile kurum çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL